08.09.2004
TookIt04: O.R.-interview part 1 – Aarhus Took it
De efterhånden veletablerede gutter fra “Organiseret Riminalitet” (tidligere Originaliseret Riminalitet) udsendte for nylig deres meget roste debut-EP “Første gang er gratis” over internettet, og fredag d. 27 august var de med til at åbne Århus Took it 2004. Jeg fangede 4 af dem; Johnny Slogan, Kool Jep, Khalern og DJ Jett ved ridehuset en times tid inden deres show, og fik en snak med dem om i situationen i O.R. lige nu.
Sidste gang I var til Took it var i 2001. Hvad er der sket siden?
Johnny Slogan: Vi er blevet mere strukterede. Vi har haft en pause et stykke tid hvor vi dyrkede vores privatliv, arbejdsliv og lignende… Skrevet og prøvet at udvikle os selv, og så har vi fået et boost her det sidste år hvor vi virkelig har fået indspillet en masse og fået tæt samling på vores ting. DJ Jett indskyder: Organiseret!
De ting som vi har lavet bærer meget mere præg af at vi arbejder med at vi er en gruppe med 4 rappere.
Kool Jep: Så vi ikke bare ligger vers-vers som vi gjorde før. Før i tiden skrev vi bare et vers hver og skrev nogenlunde om det samme emne, nu forsøger vi at krydse meget mere og tage hinanden med i skriveprocessen.
Hvordan er det gået med jeres EP, hvad synes I selv?
Kool Jep: Over al forventning… Vi er ikke helt nået til hvor vi skal være med den, men det er gået hurtigere end vi regnede med og folk har taget rigtig pænt imod den. Vi havde regnet med der ville være flere der ville “støde den fra sig” end der tilsyneladende er.
DJ Jett: Vi har fået rigtig meget positiv feedback, for hjemmesiden og for konceptet med coveret – også uden for hiphop-kredse.
Kool Jep: Det er også det der kommer mest bag på os, at vi når et lidt bredere publikum, samtidig med vi tilfredsstiller hiphopperne.
Johnny Slogan: Det er en tilfredsstillelse på mange planer ikk? Det er selvfølgelig rart at folk digger musikken og synes hjemmesiden er fed, men vi har også lagt mange tanker og meget arbejde i udgivelsen af det. Og det har vist sig at EP’en i og for sig kan leve for sig selv, for vi har sendt den ud den første dag og derfra er downloads’ne bare kommet… Af sig selv, og så er der blevet lagt ud i butikker, men vi har ikke løbet rundt og råbt og skreget “hent vores shit!“, udover folk vi har mødt personligt. Og stadig er vi nået et pænt højt antal downloads.
Hvad med jeres kommende album “Med love skal man land bygge”, hvordan bliver emnerne i teksterne i forhold til på EP’en?
Kool Jep: Jeg tror at albummet kommer til at hænge mere sammen end EP’en gør… EP’en er som sådan bare 4 numre der ligger ved siden af hinanden, uden nogen større sammenhæng, andet end O.R og vores stil der kæder det sammen. Albummet bliver mere emner der rammer ind i hinanden og passer sammen over temaet “Med love skal man land bygge“. Johnny Slogan: Vores univers er blevet mere veldefineret og større, så vi har hele tiden ting vi kan tænke tilbage til… Vores egne begreber, og ting vi definerer bedre og bedre så vi har flere ting at arbejde med. På den måde kan man hele tiden tale tilbage til andre numre og nævne ting, og det synes vi selv giver en større helhed i vores numre. Det kommer albummet til at bære meget præg af.
Jeg synes at det lyriske niveau I har dyrket tidligere, kombineret med at teksterne nu handler om mere dagligdagsting, giver et rigtig godt resultat. Det samme gælder for andre Helt Sikkert-kunstnere, at den mere nørdede fase er en rigtig god ting at have med i baggagen. Ser I det på samme måde?
Johnny Slogan: For mig var Helt Sikkert en indstilling inden for hiphop. Hiphop er jo i sig selv en indstilling hvor du skal stille krav, og blive den bedste og alt det der… Inden for Helt Sikkert fandt vi så en lille gruppering og der skulle man nørde rimelig meget… Men når man nu er uden for det, og vi ikke giver hinanden sparring så meget med at vi skal gøre de og de ting, så kan man bruge alle de ting man fik med derfra. Og det er stadigvæk også meget befriende at kunne skrive om hverdagsting og blive simpel.
DJ Jett: Som DJ, da jeg flyttede til København, var det da helt vildt fedt at blive taget med i sådan en stor hiphop-legestue. Som udgangspunkt klippede jeg næsten alle mine kontakter i Sønderjylland, og så tog jeg bare til København for at lave noget hiphop… Så endte jeg i en super hiphopbørnehave (griner). Så jeg har været glad for det, som det var. Og det er bare et spørgsmål om udvikling at Helt Sikkert ikke er fælles mere, det er fordi hver ting er blevet selvstændigt i sig selv… Det der før var et fælles fort er nu blevet til flere forskellige forts der er rykket ud til hver deres final frontier, og så må vi bare prøve at flytte den endnu længere ud.
Okay, men lad mig lige høre… Det dér track “Løgn” I har lavet – er det ikke i virkeligheden bare et kompensationtrack hvor I siger sandheden?
(Latter)
Johnny Slogan: Altså jeg er personligt blevet stiinkende rig på at lave DM i rap. Kool Jep: Og jeg er blevet bortført af et rumvæsen, helt klart… Khalern: Hele min familie er en skændsel! Kool Jep: Altså det skal tages med et gram hash, ikk?
Johnny Slogan: Ej, jeg tror vi lavede “Løgn” fordi vi fandt det her pisse-grineren scratch, og samtidig var det også sjovt at skrive ikk? Hiphop har en tendens til at blive sindsygt præntentiøst… Kool Jep: At ting skal tages så fucking alvorligt omkring din egen person og det er jo ligeså meget løgn når blingbling-rappere står og fører sig frem med noget de ikke har.
DJ Jett: “Løgn” går jo også lidt ud på at hænge de ting ud man ikke kan lide, vende den om og sige “det her, det er jeg i hvert fald ikke“. Så får man også mulighed for at hænge folk ud, som Jeppe eksempelvis gør med hvem han synes er seje… Lotte Heise og så’n.. (griner igen).
Her til sidst har I noget at sige om dansk hiphop lige nu?
Johnny Slogan: Dansk hiphop er på vej ind i en ny fase, alle de folk der har været i gang i lang tid er så småt ved at få bonget sig færdig med deres albums.. Og det lader til at den grundmasse der kommer til at være for dansk hiphop, den er bare blevet taget et niveau op. Jeg tror det kommer til at gavne kulturen rigtig meget, for der bliver en god solid, virkelig svedig bund at videreudvikle på, så når der kommer noget nyt er det vildere end det der allerede er… Kool Jep: Samtidig tror jeg at det der kommer har interesse for flere folk end bare hiphopperne. Fordi udtrykket er blevet bedre, teksterne er blevet bedre… Dansk hiphop har været igennem den dér helt nørdede periode, som Helt Sikkert også var igennem, og vi er ved at komme til et sted hvor man sagtens kan være lyrisk og ordspillende. Man behøver ikke nødvendigvis at være det, men der er kommet flere emner, og det er blevet lyrisk meget bedre, poetisk på en måde.. Og det er noget der kan fænge flere folk end bare hiphop.
Og det er det I er med til?
Ja, blandt andet… Johnny Slogan: Forhåbentlig da.. Altså man kan stræbe efter det ikk? Man kan sige at der kommer sindsygt mange ind på det der blingbling-helvede, som jeg tror vi allesammen tager pænt meget afstand til, men uden nødvendigvis at skulle være real hiphoppere. Kool Jep: Det handler om tendenser og modtendenser. Og når det er dét (blingbling-rap, red.) der – ikke kun i dansk rap – men overalt siden NWA har fået eksponeringen, og der har dårlig været andet siden, kommercielt set… Så er dét blevet definitionen af hiphop for mange mennesker, og jeg tror hiphop trænger til at komme væk derfra. Johnny Slogan: Især dansk hiphop. Det ville da glæde os hvis der var nogle folk der sagde at vi var med til dét. Netop fordi der ikke er nogen af os der er interesseret i at være blingbling.
Kool Jep: Men vi kan langt fra tage æren for det, jeg synes der er mange der hjælper til det. Johnny Slogan: Ja, der er mange der har trådt alle skridtene for os, ikk? Og så kan man bare håbe på man kan træde i nogle store folks fodspor (der bliver smilet skævt).
Min brovtende, reporterkollega Ann Noyd dukker i det samme op med en halvtom Ceres i den ene hånd og en attachémappe i den anden. Tydeligvis påvirket og opsvulmet af humle, styrer hun usikkert hen i mod os med en blyant bag øret. “Organiseret?” Snalrer hun og mister nær balancen på sine sekretær-pumps “Det skal jeg fandme nok få undersøgt!” råber hun og begynder at dele ark ud til O.R medlemmerne. LarsEFX har hørt postyret og er kommet hen for at se hvad der foregår af tummult. Også han får stukket et stykke papir og en kuglepen i hånden. Alle fem bliver nu beordret til at sætte sig ned uden at tale sammen. Det virker som om vores hyggelige interview lige er blevet forvandlet til en skoledag i helvede, for med den gråplisserede nederdel og den stramme nakkeknude er der da noget helt galt med Ann Noyd, som hun står der og vakler som en alkoholiseret lærerinde. Og hvad fanden foregår der egentlig? Det spørgsmål forsøger DJ Jett at stille men afbrydes af en svirpende lyd der viser sig at være en lineal der flænger luften i to inden den rammer hans håndryg. Et skrig fylder Ridehuset og alle sætter sig rædselslagne på deres stole. “Den næste der taler får en eftersidning!” truer det gale kvindemenneske.
Læs videre i To be O.R. not to be – O.R. interview part 2.
Skrevet af Julaw 08.09.2004 arkiveret under Interviews |