08.10.2005
TookIt05: Per V – Om Boot Camp og Boyband
Han er den første af de sidste, Per V, for det er lørdag på Took It festivalen og i aften er det Boot Camp Clik der skal sparke røv og lukke showet. Det kan ikke være dårligt at være jyde på hjemmebane i et smørhul af hiphop, men den skarpe rapper ligger ikke på den sløve side og har et program så stramt at man skal bruge glidecreme for at presse sig ind – man hedder vel ikke Per Vers for ingenting! Det lykkedes os nu alligevel at få en hurtig omgang Q & A med Per som havde nogle særdeles kreative forslag til hvem han ville booke til Took It 06.
Hvad er dine forventninger til Boot Camp Clik i aften? Og hvem af Boot-rapperne er din yndlings?
Static så hele Clikken i New York i sommers, og sagde at det var herre ghetto – på den dårlige måde. Sikringerne sprang, folk vidste ikke helt hvem der skulle rappe hvad hvornår osv. Så derfor er mine forventninger ikke særligt høje. Buckshot er min favorit tilbage fra Gotcha Opin remixet, hvor han begyndte på sit enestående melodiske flow, og Bucktown er jo et udødeligt beat!
Hvem har du selv med på scenen? – Og tror du det er sværere at være på programmet den sidste dag, end den første eller den anden?
Vi er en ny ungt boyband der består af DJ Noize på pladespillere, Nappion på beatbox, Luco på sang – og så unge mig der råber Bingo-tal op. Jeg tror ikke den ene dag er sværere end den anden.. om torsdagen er folk sultne, om lørdagen er de varmet godt igennem.
Får vi noget at høre der er nyere end materialet på din splinternye plade?
Jeg har jo for en måned siden lavet den her bonus-CD med 22 tracks som supplement til det officielle album, og der ryger nogle sekunder af den ind i mixet hist og her.. Noize mixer numrene sammen og gi’r den Allan med spritnye spindoktortricks!
Roder du med nogle spændende projekter for tiden?
I går var jeg rappende gæstecowboy i DR’s nye serie Det Vildeste Vesten og så spiller vi – samtidig med albumtour’en – på 30 folkeskoler på Fyn i løbet af oktober, og det er med jazz-bandet. Møggriner!
Har du et nyt, skandaløst jakkesæt klar til i aften? Det er stadig uvist, usikkert og uofficielt om vi får det officielle Dream Team kluns klar til i aften, men jakkesæt bliver det helt sikkert ikke.
Hvem har den fedeste garderobe: dig – eller Jan Elhøj?
Jeg har ikke kanal Zulu, så jeg er ikke opdateret på Jans funk-level desværre.. men hvis den er en brøkdel af Simon Jul’s så er jeg jo taget ud dobbelttid!
Har du nogle planer om at eksperimentere med at lave mere westcoast-orienteret musik på et tidspunkt (det er jo så populært for tiden) og ville du i så fald overveje at moderere dit navn til Per W ?
Øøøøøøøøøøøøøøøhh..
Har du andet du håber på at nå i Århus under dit ophold?
Bare vi når tilbage og se Boot Camp Clik er jeg tilfreds – ikke nok med vi spiller mens der er landskamp, vi skal af sted med det samme til Horsens og spille, god donut!
Hvis du blev bedt om at booke kunstnerne til næste års Took It, hvem ville du så booke?
Det danske program skulle være en DIRTY DANSK aften… Crusty Crooners meets Crazy Cuts: Lille Palle, Otto Brandenburg, Rock Nalle, Tommy P. og Peter Belli synger deres hits mens Denmark’s Finest cutter originaler op bagved. Måske har de lavet nogen nye numre til dagen over beats af Tue Track, Context og Rune Rask/Troo.L.S – special træk-i-ben show af Jeppe Bisgaard.
Det udenlandske program skulle se sådan her ud=
Torsdag: Underground Evening: MF Doom, Jean Grae, Blackalicious, Saigon.. fire af mine favoritter. Klüvers Bigband er husorkester, og de har alle sammen guld-jakkesæt på hvor der står ”Go Shorty It’s A Thursday” med pailletter bagpå. Afterparty på Fabriken med Breakestra.
Fredag: Ignorant Evening med Geto Boys, Awesome Dre & The Hardcore Commitee, The Convicts, Uncle Luke og Lil´ Jon. Gold School Afternoon: Ghostface og Slick Rick hoster en workshop om smykker og garderobe.
Lørdag: White Pride Evening: Eminem incl. hele Anger Management set-up’pet, 3rd Bass reunion show – Atmosphere (den største oplevelse og overraskelse da de rev taget af Voxhall til det første Took It) og Vanilla Ice som showstopper selvfølgelig.
Værter skulle være Jeppe Bisgaard og Dave Chapelle.
Skrevet af Ann Noyd 08.10.2005 arkiveret under Interviews |