27.07.2006

Forgotten Lores: Islandsk in-store rapkoncert i fredags

loresthumb.jpgEn flok islandske rappere indtog fredag d. 21. juli pladebutikken 12 Tonár i form af en in-store koncert med wine on the house og en debut på den københavnske hiphopscene. Rapperne er Diddi Fel (aka Mr. Slim), DJ Intro, DJ B-Ruff, Byrkir og Class B som de færreste nok umiddelbart nikker genkendende til, og meget hjælper det måske heller ikke, hvis jeg fortæller at de tilsammen har et fedt projekt kørende, der hedder Forgotten Lores.

Om det var genkendelsens klang, der lød i fredags, det første indtryk, eller bare et skørt øjeblik når man gik forbi den islandske pladeforretning i Fiolstræde 7 og så fire energiske rappere spytte en masse islandske gloser ud inde bag butikkens ruder, så har oplevelsen sikkert været interessant på den ene eller anden måde; det var den i hvert fald for mig. Og her er det nok, at jeg må krybe til korset og indrømme, at et af de interessante aspekter, i mine øjne var, at jeg faktisk ikke forstod ét eneste ord af, hvad der blev rappet. I modsætning til islændingene, der lærer dansk fra de er små, er det nok de færreste her sydpå, der kan prale af det samme bare med islandsk fortegn.
Det kan være temmelig problematisk overhovedet at skulle forholde sig til hiphop, hvis ikke man forstår noget som helst af den lyriske side, der er et ikke så lidt vigtigt element. Eftersom jeg hermed har tilstået og erkendt mit “handicap”, er der selvfølgelig andre ting, der er værd at fortælle lidt om.

lorestwo.jpgForgotten Lores udgav deres første skive i 2003 med titlen Týndi Hlekkurinn (der betyder The Missing Link). Hver især har de en række sideprojekter kørende, og de mødtes for alvor i forbindelse med Analog, der var Mr. Slims solo-EP. Det var tre år før deres første studiealbum. Seks års sammenhold er det efterhånden blevet til (med en enkel pause i 2004 til studier)og nu har de hanket op og kørt videre med det, man blandt andet kunne opleve i København i fredags. På 12 Tonárs hjemmeside stod der forinden koncerten: “They will settle down in one of the corners of our shop in Fiolstræde 7 around six o’clock and do their best to catch your interest for half an hour or so.” Helt sikkert, det gjorde de i hvert fald! Der var fyldt rimelig godt op med publikum i den lille pladeforretning, og Forgotten Lores gjorde deres for at fylde de fremmødte op med både wine on the house, islandske beats og rap, samt en masse energi fra de fire medlemmer.
Gruppemedlemmerne var virkelig gode til at supplere hinanden, og flowet var helt utrolig energisk. Stilmæssigt ligger de lidt op ad Timbuktu og Gatas Parlament med en tydelig skandinavisk lyd i deres til tider rimelig melodiske flow, som ofte kører i højt tempo (uden at det bliver dobbelttempo-rap). Beats og breaks er for det meste stykket sammen af en masse samples.

Udover at bandmedlemmerne supplerer hinanden på bedste vis, blev vi i publikum også suppleret, nemlig på det forståelsesmæssige plan. Forgotten Lores tog sig bl.a. tid til at forklare lidt om et af deres numre, der handlede om at mødes og bare hænge ud, lave musik og ting i dén dur. Et andet af deres koncertudspil hed Ut og tog afsæt i at bo på Island, men længes efter at komme ud og blive inspireret af omverdenen.
Gruppen har desuden turneret rundt med et liveband, og det ville helt klart være fedt også at opleve det, selv om DJ Intro klarede arbejdet fuldt tilfredsstillende og med en hel del god scratch.

loresbest.jpgFør drengene kravlede om bag skræddersyet tøj, cd’er og hvad der ellers sælges i 12 Tonár, snakkede jeg med et par af dem heriblandt DJ Intro, der rent faktisk er bosat i København, hvor han producerer musik. Som sagt var det deres første koncert i Danmark; de har spillet en masse på Island og faktisk også i Washington DC, hvor de blev hyret af en rig amerikaner, der ville have noget (eksotisk) islandsk musik. I Staterne led publikum af samme handicap som undertegnede, i forhold til det islandske sprog, så da drengene løb tør for tracks Over There, begyndte de bare impulsivt at opfinde en masse gibberish, der vakte mindst lige så stor begejstring, som de originale islandske klange.

Forgotten Lores smider snart en skive mere på gaden, og efter al sandsynlighed bliver det i fremtiden også muligt at læse teksterne oversat til engelsk. På trods af den nævnte manglende afkodning i forhold til sprog, var koncerten og arrangementet i 12 Tonár helt i top, og derfor er der fire strålende spots til gruppen herfra.
Så er det bare tilbage at håbe, at deres kommende udspil bliver promoveret på den københavnske hiphop-scene, og at de i dén forbindelse hiver livebandet med sig rundt.

4 ud af 6 spots
4 RapSpot Spots

Skrevet af: Niko

Fotos af: Marie Zia

Skrevet af Gæsteskribent 27.07.2006 arkiveret under LiveSpot |