02.09.2008

Endnu et website siger farvel: RIP Flavourz.dk

flav.jpgIgår var en trist dag i nyhedsverdenen – også for hiphopperne. Mens TV-aviserne var fulde af Nyhedsavisens utidige lukning, græd vi andre snot over drengene på Flavourz.dk nu også har valgt at smide håndklædet i ringen, efter Hiphop.dk også for kort tid siden meldte sig ud af kampen for dækning af hiphop herhjemme. Vi bringer her sitets afskedssalut, og ønsker dem alt held i deres fremtidige bestræbelser.

“Efter mere end seks år med hyppige nyheder, anmeldelser, omtaler, billedserier og artikler, har redaktionen bag Flavourz.dk efter længere tids overvejelser besluttet at takke af. Flavourz.dk stopper derfor pr. 1. september og vil herefter ikke længere blive opdateret. Vi har imidlertid besluttet at lade Flavourz blive liggende online, så det kan benyttes som arkiv for bl.a. anmeldelser, der kan findes ved hjælp af bl.a. søgefunktionen.

Redaktionen har tidligere overvejet at kaste håndklædet i ringen, men den stadige tilgang af nye skribenter har hele tiden givet fornyet engagement. Vi har dog nu endelig valgt at stoppe. Årsagerne til lukningen er mange, men ønsket om nye udfordringer og stadig svindende tid, er blandt de mest tungtvejende. Og da vi aldrig har ønsket, at Flavourz.dk skulle lide en stille død, hvor der blev længere og længere imellem opdateringerne, var beslutningen om at stoppe helt naturlig for os, da vi endelig traf den for omkring en måneds tid siden.

Både grundlæggerne, den oprindelige – og nuværende redaktion samt skribenterne på Flavourz.dk har været utroligt glade for og stolte af i en længere årrække at kunne bidrage til den danske hiphop-kultur. Det er vores håb, at dette bidrag er blevet og vil blive betragtet som overvejende positivt. Vi føler i hvert fald, at vi har gjort, hvad vi kunne.

Redaktionen og grundlæggerne af Flavourz vil gerne sende en stor tak til alle de skribenter, fotografer og eksterne bidragsydere, der igennem årene har bidraget til Flavourz.dk. Vi har altid været stolte af sitets dygtige skribenter og fotografer, der har været med til at sætte en, synes vi, høj journalistisk standard.

Vi vil også gerne sende en stor tak til de samarbejdspartnere, som vi gennem årene har haft fornøjelsen at arbejde sammen med. Forholdet til disse har stort set uden undtagelser været positivt, hvilket også kan siges om forholdet til vore kollegaer på de andre hiphop-sites. Vi minder om, at du fremover stadig vil kunne læse hiphop-nyheder, anmeldelser, interviews og artikler på rapspot.dk og danskrap.dk, men også på det nystartede rap-game.dk.

For vores eget vedkommende har flere af sitets skribenter stadig et behov for og et ønske om at have et kreativt output. Vi har derfor besluttet at starte en blog, hvor vi vil forsætte vores aktiviteter. Concrete Expressions, som vi har valgt at kalde vores blog, bliver dog på ingen måde som Flavourz. Først og fremmest vil emneområdet være langt bredere, formen anderledes og mere løs, og opdateringsfrekvensen måske lige knap så hyppig. Og så vil bloggen være på engelsk og henvende sig til en internationalt læserskare. De første indlæg kan allerede nu læses på concretemusic.org.

Med disse ord er der vist ikke så meget mere tilbage at sige. Tak for kampen.

På vegne af Flavourz.dk

Anders Madsen

Vi siger også tak for kampen til Anders Madsen og de andre ildsjæle fra Flavourz.dk, som vi første gang mødte til Aarhus Took It 2001 og siden har delt både Roskilde Festival campingvogn og julefrokost med. Vi glæder os til at se dem cementere blog-genren herhjemme med Concrete Expressions.

We salute you!

Skrevet af ptas 02.09.2008 arkiveret under Nyhedsarkiv |